Webwriting – czyli teksty na stronę internetową.
Strona internetowa to znacznie więcej, niż myślisz. To nie tylko zakładka z ofertą i tekst „o nas”. Tworzenie treści na potrzeby witryn wymaga specyficznej wiedzy z zakresu copywritingu i podstaw programowania. Dlaczego ten rodzaj treści tak bardzo różni się od pozostałych?
Żeby przedstawiciel naszej grupy docelowej mógł skorzystać z oferty, musi najpierw znaleźć stronę w Internecie. Może to zrobić różnymi ścieżkami (np. z bezpośredniego linku, który od nas dostanie), a jedną z nich są wyniki organiczne (czyli te bezpłatne) w wyszukiwarce. Aby nasza strona mogła się tam pojawić, musi spełnić wymagania robotów, które za to odpowiadają. Jednym z takich wymagań są poprawnie przygotowane treści.
Poprawne treści na stronę, czyli jakie?
Po pierwsze – i najważniejsze – unikatowe. Plagiat jest najkrótszą drogą do podpadnięcia robotom wyszukiwarek. Warto wiedzieć, że plagiatować można również samego siebie. Zjawisko to nosi nazwę kanibalizacji lub – prościej – duplikacji i polega na zamieszczaniu tych samych treści pod różnymi adresami URL (najczęściej są to te same opisy produktów w różnych zakładkach). Kanibalizacja zachodzi również wtedy, gdy pozycjonujemy kilka podstron na to samo słowo kluczowe.
Po drugie – wartościowe. Bełkot nie na temat, informacje bez pokrycia, próby oszustwa, błędy merytoryczne i językowe... Tego nie tolerują nawet roboty.
Po trzecie – przygotowane pod SEO. Tutaj wchodzą w grę: odpowiednio ustawiona hierarchia nagłówków, poprawne adresy URL, meta dane, zgodność treści z wybranymi słowami kluczowymi i poprawne ich rozmieszczenie na stronie.
A co z odbiorcą?
Kiedy już wiemy, jak przygotować treści na witrynę od strony technicznej, przychodzi czas na optymalizację pod kątem odbiorców. Żeby wiedzieć jak zrobić to dobrze, potrzebna jest wiedza na temat przeciętnego zachowania użytkownika na stronie.
O tym, czy nasza oferta będzie atrakcyjna decydują sekundy, a dokładnie 8 sekund, bo tyle mniej więcej zajmuje przeskanowanie strony. W tym czasie użytkownik skacze wzrokiem po kolejnych akapitach, wyłapuje rzucające się w oczy wytłuszczenia i przyciski oraz rejestruje zdjęcia, podejmując decyzję o opuszczeniu strony.
Żeby podczas takiego skanowania trafiło do niego jak najwięcej istotnych (z naszej perspektywy) informacji, trzeba mu to ułatwić. W tym celu stosuje się odpowiednie formatowanie – pogrubienia, kolory, akapity, nagłówki itp.
Oczywiście tutaj też kluczową rolę odgrywa wysoka jakość i merytoryka treści.
Mówiąc krótko i dosadnie – nikt nie będzie tracił czasu na bzdury.
Jak wycenia się teksty na stronę www?
Zamawiając treści na stronę internetową nie spotkamy się ze stawką za zzs. Wycena dotyczy zlecenia jako całości i może określać pojedynczą zakładkę/sekcję lub całą witrynę.
W Fajnie Napisane zamówienie obejmuje przyciski CTA, title, meta description, atrybuty alt, url itp., ponieważ jest to integralna część strony oraz poszczególnych tekstów.
Opis fikcyjnego ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem. W tekście została wykorzystana technika storytellingu.
Tekst do sekcji „o mnie” dla marki osobistej dagmaradoda.pl
Ciąg dalszy tekstu dla marki osobistej dagmaradoda.pl
Opis fikcyjnego ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem. W tekście została wykorzystana technika storytellingu.