Kto tworzy teksty kreatywne?
Z tekstem mamy do czynienia prawie wszędzie. Wywołują w nas konkretne emocje, a niekiedy nie dają o sobie zapomnieć. To może być krótkie hasło reklamowe albo opis na opakowaniu gry planszowej. Dlaczego nie każdy copywriter zajmuje się tworzeniem koncepcji kreatywnych?
Szukając copywritera do współpracy przy projektach kreatywnych, coraz częściej możesz natknąć się na pojęcie content writer. Możesz nawet nie wiedzieć, że to właśnie jego, a nie copywritera, potrzebujesz. Omówmy krótko różnice między tymi profesjami.
Czym zajmuje się copywriter?
Mówiąc najprościej, copywriter konstruuje teksty perswazyjne, które mają wywołać określoną reakcję, np. sprzedaż lub kliknięcie linku.
Jego działania są nastawione na szybki efekt. W swojej pracy wykorzystuje sprawdzone formuły copywriterskie, które pomagają sprawnie układać tekst. Powinien bezbłędnie odróżniać cechy od korzyści i znajdować je nawet tam, gdzie pozornie ich nie ma.
Copywriterzy najczęściej pracują nad tekstami sprzedażowymi, opisami produktów i kategorii, artykułami pod SEO czy tzw. webwritingiem.
Czym różni się copywriter od content writera?
W praktyce ciężko o jednoznaczne rozróżnienie tych dwóch profesji. Różnice między contentwritingiem a copywritingiem są na tyle płynne, że nawet klienci często nie zdają sobie sprawy, której usługi potrzebują, a pojęcie copywriting jest po prostu bardziej znane ludziom niezwiązanym z branżą.
Zacznijmy od tego, że nie każdy copywriter jest content writerem, a nie każdy content writer musi być dobrym copywriterem.
Celem contentwritingu jest budowanie świadomości i umacnianie pozycji firmy w umysłach odbiorców, poprzez dawanie im wartościowych, merytorycznych i ciekawych treści. Contentwriting jest nastawiony na długofalowe działania i zwiększanie zasięgów organicznych.
Teksty wychodzące spod ręki content writera różnią się od tych opracowanych na podstawie reguł copywriterskich. Tutaj jest miejsce na wyobraźnię, storytelling i budowanie relacji.
To co łączy copy- i contentwriting, to konieczność rozumienia psychologii sprzedaży i marketingu internetowego oraz umiejętność dostosowania się do wytycznych i przyjętych strategii komunikacji.
Contentwriting wymaga większej kreatywności niż copywriting oraz umiejętności bezbłędnego posługiwania się językiem, w którym ma zostać napisany tekst.
Przykłady tekstów kreatywnych tworzonych przez content writera.
Gdzie możemy spotkać się z tekstami kreatywnymi i kiedy potrzebujemy content writera?
Wszędzie tam, gdzie opowiedziana jest jakaś historia:
• opis gry planszowej lub jej instrukcja,
• opisy eventów rozrywkowych, koncertów itp.
• wyróżniający się opis „o nas” na stronie firmy,
• opisy produktów, które podają coś więcej, niż parametry,
• posty w mediach społecznościowych
• teksty piosenek
• scenariusze spotów reklamowych...
…przykłady można by mnożyć i mnożyć, ale zasada chyba jest już widoczna ;)
Innym przykładem tekstów kreatywnych, którymi zajmuje się content writer są claimy i naming. Ich opracowanie jest elementem brandingu, na którym spoczywa spora część odpowiedzialności za sukces marki, dlatego nie można tutaj zdać się na przypadek.
Naming to nic innego, jak nazwy marek/firm/produktów. Claimy to hasła reprezentujące markę, na stałe „przyklejone” do nazwy (np. „Just Do It”).
Te elementy wymagają nie tylko rozbudowanej wyobraźni i kreatywnego podejścia do języka. Osoba odpowiedzialna za ich opracowanie musi dobrze rozumieć wpływu komunikatów na grupę docelową i zasady brandingu – każde hasło musi wiernie odzwierciedlać osobowość marki.
Jak nie dać się oszukać zamawiając tekst kreatywny?
Koszt opracowania tekstów kreatywnych może wydawać się wysoki. Wynika on z faktu, że cały proces wymaga nie tylko specjalistycznje wiedzy z zakresu copy- i contentwritingu, ale również wiele czasu, talentu i... bogatej wyobraźni – której nie nauczymy się na kursie ;)
Teksty kreatywne są na tyle trudną formą, że ich zlecanie może budzić obawy – co jeśli otrzymane hasła będą drastycznie odbiegać od naszych oczekiwań i jak to potem wytłumaczyć content writerowi...
Po pierwsze – zlecając jakiekolwiek teksty zawsze wypełniamy brief copywriterski, czyli dokument zbierający w jedną całość wytyczne i oczekiwania. Stanowi on podstawę ewentualnej reklamacji i dochodzenia roszczeń (zarówno dla zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy).
Po drugie – należy sprawdzić warunki oferty. Przede wszystkim powinna ona zawierać informację o ilości propozycji jakie dostaniemy za daną kwotę. Następnie upewnijmy się, czy contenwriter dołącza szczegółowe omówienie haseł.
Co to znaczy? Że zamieszcza w pliku komentarz, w którym uzasadnia każdą swoją propozycję. Dzięki temu nie tylko łatwiej nam będzie wybrać najlepsze z nich, ale będziemy mieć pewność, że nie zostały one wymyślone na poczekaniu, ale opracowane specjalnie dla danej marki i zgodnie z zasadami brandingu.