Jaki powinien być dobry opis produktu w sklepie internetowym?
Opis produktu (lub usługi) to wirtualny odpowiednik świetnego sprzedawcy – a mówi się, że dobry sprzedawca sprzeda nawet piasek na pustyni ;) Jak przygotować opis, żeby rzeczywiście „sam” sprzedawał?
Ten element sklepu internetowego powinien, przede wszystkim, udzielać wyczerpujących informacji na temat parametrów produktu, jego szczególnych cech oraz zastosowania.
Jednak te suche fakty, chodź niezbędne, same w sobie nie zachęcają zbytnio do kupna. Pomijając produkty pierwszej potrzeby, na pewnym etapie procesu zakupowego do głosu dochodzą emocje. Umysł szuka powodu, żeby NIE dokonać zakupu. Tak, tak, to nie błąd. Podświadomie bronimy się przed wydaniem pieniędzy.
Dlatego opisy produktów nie powinny sprzedawać produktów.
Na czym polega pisanie językiem korzyści?
Jest to metoda, dzięki której copywriter maluje w głowie klienta obraz jego nowego, lepszego życia z produktem.
Opisy tworzy się w myśl zasady „Klient nie kupuje wiertarki – klient kupuje obraz wiszący na ścianie.”.
Dlatego w opisie przykładowej wiertarki potrzebne jest coś więcej, niż jej parametry techniczne, bo te trafią tylko do nielicznych. Zdecydowana większość lepiej zrozumie, że warto kupić właśnie tę wiertarkę, jeśli dowie się, że obraz zawiśnie na ścianie szybko, nie będzie za dużo hałasu i nie zrobi sobie krzywdy, nawet jeśli nie miał wcześniej do czynienia z wiertarkami.
Oczywiście powyższy przykład jest mocno uproszczony, jednak bardzo jasno wskazuje na różnice między cechami a korzyściami – a na tym właśnie polega język korzyści.
Ważne jest, aby stosując tę technikę nie przesadzić. Zbytnie upiększanie rzeczywistości i nadmierne stosowanie przymiotników może przynieść odwrotny skutek – zniechęcić klienta – i sprawić, że przestaniemy być wiarygodni.
Umówmy się – wiertarka, to wciąż tylko wiertarka. Świat z pięknym obrazem na ścianie będzie piękniejszy, a goście będą podziwiać mieszkanie, ale wszystkie problemy od tego nie znikną ;) Stosujmy język korzyści z głową ;)
Czy opisy produktów i usług wycenia się za 1000 zzs?
Jak zawsze – każdy copywriter freelancer lub agencja ma swoje zasady.
W Fajnie Napisane opisy produktów/usług wyceniane są za całość.
Dzięki temu konstruując treść mogę zawrzeć wszystkie niezbędne informacje oraz wyczerpać temat bez decydowania o tym, które informacje pominąć lub upychania na siłę nic nie wnoszących zdań, aby tylko zgadzała się liczba znaków.
Wyjątek stanowią opisy przeznaczone na portale sprzedażowe, gdzie liczba znaków jest ograniczona przez formularz.
Opisy produktów – stoliki handmade.
Fragment opisu produktowego – placaka szkolnego dla nastolatki.
Opisy produktów – stoliki handmade.